کارواش خانگی یا واترجت چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند؟

کارواش خانگی یا واترجت چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند؟
امروزه با توسعه تکنولوژی و با ورود کارواش خانگی تمیزکردن منازل، کار بسیارراحت‌ تری شده است. در واقع با ورود وسیله‌ ای به نام واترجت می‌توانید در حیاط منزل خود یک کارواش خانگی داشته باشید تا دروقت وهزینه ‌های خود صرفه‌ جویی کنید. علاوه براین می‌ توانید از این تجهیزات برای از بین بردن جرم و لایه‌ برداری سطح زمین واجسام استفاده کنید.
کارواش ‌های خانگی یکی از متداولترین دستگاه‌ های مورد استفاده در منازل و یا گاراژها می ‌باشند. اصول کار این دستگاه به این صورت می ‌باشد که موتورآن آب را با فشار بسیار بالایی به بیرون هدایت می‌ کند و به سطوح مورد نظر می‌ پاشد. فشار بالای آن موجب تمیزی سطح مورد نظر از جرم و آلودگی می ‌شود. در سال‌ های اخیر این کارواش و یا واترجت به عنوان یک ابزار پر قدرت و کارآمد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است اما سهولت استفاده از آن و کاربری بسیارعالی این ابزار موجب شد که پای به بازارمصرف خانگی نیز باز کند و تنها محدود مصارف صنعتی نگردد. و انواع و اشکال مختلف آن به بازار عرضه گردد.

کاربرد اصلی واتر‌جت و یا کارواش‌ های خانگی چیست؟

کاربرد این دستگاه‌ها به این صورت است که عملیات شستشو، نظافت و پاک کردن آلودگی از روی سطوح  که توسط فشار آب می باشد را انجام می دهند.

انواع مدل کارواش خانگی

واترجت ‌ها به دومدل خانگی و توان بالاتر به عنوان کارواش صنعتی تقسیم می‌شوند. این تجهیزات فشارآب معمولی را به جریان آب با فشار بسیارزیاد تبدیل می‌کنند. آب تخلیه شده از کارواش می‌ تواند سرد و یا گرم باشد، درمواقعی می توانیم از آب سرد استفاده شود که بخواهیم  داخل حیاط، استخر، گرد و خاک روی ماشین و … را بشوریم.
این وسیله‌ ها با فشار بالا، آب سرد تولید می‌کنند. بنابراین در زمانی که مواد پاک کننده به آن اضافه شود، لکه‌ها و کثیفی‌های تمام سطوح روی زمین و اجسام را تمیز می‌کند.  از آب گرم برای پاک کردن مواد روغنی، چسبنده که در حالت عادی با آب سرد از بین نمی رود استفاده می شود.
انواع مدل کارواش خانگی
واترجت خانگی، یک سیستم با شستشوی مکانیکی است که از قدرت پخش آب با فشار بالا برای شستشو سطوح استفاده می ‌کند. این سیستم کارواش خانگی نام دارد، بنابراین با قدرت فشار بالایی که دارد در مصرف آب  بسیارصرفه جویی می‌ کند.
روش کار این دستگاه از تجهیرات نظافتی به این شکل است، آبی که داخل پمپ می‌ شود را از طریق سیستم تعبیه شده در پایین دستگاه با فشار و قدرت بالا و از طریق شلنگ خارج می گردد. این مدل کارواش ها از انداره خوبی برخوردار بوده و قابل جا به ‌جایی می‌ باشد. این سیستم با برق یک فاز کار می ‌کند و محبوبیت زیادی دارد، به این دلیل که با استفاده از این دستگاه هر نقطه و هر بخش از ماشین را می‌توانید به راحتی تمیز کنید.
 این دستگاه‌ها معمولا دارای اندازه‌ های مختلفی هستند. که عمدتا به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم ‌بندی می شوند.
 • واترجت کوچک: این مدل از کاروش‌ ها برای شستشو درب حیاط خانه‌ها، ماشین و اثاثیه چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمترین میزان قدرت در این کارواش ‌ها صد بار می باشد.
 • واترجت متوسط: این نوع از کارواش ‌ها برای شستشو قایق، نرده‌ ها و نمای ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این کارواش ها حداقل دارای 130 بار قدرت هستند.
 • واترجت بزرگ یا حرفه‌ ای: این سایز از کارواش حداقل دارای 160 بار قدرت خروجی فشار آب هستند و عملیات رنگ برداری و جرم گیری را انجام می‌ دهند و بیشتر مواقع در جهت مصارف صنعتی استفاده می‌ شوند.

انواع مدل کارواش خانگی

مزیت‌های استفاده از کارواش خانگی

از آنجا که روزانه به تعداد علاقه مندان ساخت کارواش خانگی اضافه می ‌شود، بهتر است با مزیت های آن نیز آشنا شوید:
 • صرفه‌جویی در مصرف آب: مقدارمصرف آب با سیستم کارواش خانگی ( car wash home ) بسیار کمتر از سایر روش‌ های دیگراست. به شکلی که اگر برای انجام شستشوی معمولی به جای شلنگ آب از کارواش استفاده کنید، مقدار مصرف آب تا چند درصد کاهش پیدا می‌ کند.
 • صرفه جویی در زمان: وقتی که از کارواش استقاده می‌ کنید، شستشو با فشارزیاد آب، باعث بالا رفتن سرعت کارمی‌ شود. این در صورتی انجام می ‌گیرد که انجام این کار با شلنگ آب معمولی و یا دیگر روش‌ های شستشوی سنتی زمان بسیار زیادی از شما خواهد گرفت.
 • صرفه جویی در نیروی انسانی: با استفاده از کارواش خانگی عملیات شستشو با صرف هزینه کمتری صورت می‎ گیرد چرا که دراین مدل پاک کردن آلودگی از روی سطوح توسط فشار بالای آب انجام می‌ شود و نیازی به صرف انرژی و استفاده ازچند نفر برای پاک کردن آلودگی ‌‍‌های سخت وجود ندارد.
مزیت‌های استفاده از کارواش خانگی

کارواش خانگی چگونه کار می کند؟

پیشرفت تکنولوژی به ما اجازه داده است که برای پاکسازی سطوح مختلف از ابزارهای جدیدی استفاده کنیم که روند کار را برای ما آسان و سریع می کنند. یکی از این محصولات که با استقبال زیادی در بازار مواجه شده، کارواش خانگی است. با استفاده از این تجهیزات می توانید به راحتی هر گونه لکه ای را با فشار بالای آب پاک نمایید. انواع مختلف کارواش خانگی برای اهداف متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شوند که قبل از خرید این محصولات باید آنها را بشناسید. 
آشنایی با طرز کار کارواش خانگی
برای اینکه بفهمیم کارواش خانگی چطور کار می کند، بهتر است که روند شستشوی خودرو، وسایل یا سطوح مختلف را با استفاده از این تجهیزات مورد بررسی قرار دهیم. در بسیاری از موارد وقتی قصد شستشوی خودرو خود را داریم، می بینیم که بسیاری از آلودگی ها را نمی توان به وسیله مواد شوینده شیمیایی پاک کرد. اما در همین شرایط فشار بالای آب تولید شده توسط کارواش خانگی به کمک ما می آید.
این محصولات با استفاده از فشار بالایی آب و ضربه های مکرری که به سطوح مورد نظر شما وارد می کنند، تمامی بخش های کثیف را از بین خواهند برد. البته در بسیاری از موارد استفاده کنندگان از این تجهیزات نگرانند که فشار بالایی آب به سطح خودرو یا سایر وسایل آنها آسیب برساند. از همین رو باید به درستی از کارواش خانگی استفاده کنید و با نحوه کار با کارواش خانگی آشنا شوید. بهتر است قبل از صحبت از نحوه استفاده از کارواش خانگی، سراغ معرفی قسمت های مختلف داخلی این تجهیزات برویم.
کارواش خانگی چگونه کار می کند؟

آشنایی با قسمت های مختلف کارواش خانگی

برای درک بهتر این موضوع که کارواش خانگی چطور کار می کند، باید با قسمت های مختلف این تجهیزات بیشتر آشنا شوید. اصلی ترین قسمت یک کارواش خانگی و صنعتی، پمپ آب آن است که نیروی محرک خود را از موتور های دیزلی، بنزین و نیروی الکتریسیته تأمین می کند.
آب مورد نیاز از طریق منبع خود دستگاه یا به طور مستقیم آب شهری یا استخر تامین می شود سپس توسط الکتروپمپ فشار آن افزایش می یابد. معمولاً در انواع کارواش خانگی از پمپ های الکتریکی استفاده می شود. در صورتی که نیاز به فشار بالاتری داشته باشیم، امکان استفاده از برق صنعتی سه فاز نیز برای تجهیزات خاص وجود دارد. علاوه بر پمپ، در منبع تغذیه از اتصالات و شیلنگ های فشار قوی نیز استفاده می شود که مقاومت خوبی دارند.
 • عملکرد موتور الکتریکی در کارواش خانگی: 

استفاده از پمپ الکتریکی در انواع کارواش خانگی و صنعتی باعث می شود تا این محصولات با آلودگی کمتر و سروصدای پایین تری به فعالیت خود ادامه دهند. کارواش های خانگی معمولاً با برق تک فاز کار می کنند و برای شستشوی سطوح مختلف کارایی مناسبی خواهند داشت.

روند کار پمپ برای کارواش خانگی چنین است که آب تامین شده از لوله کشی ساختمان یا هر منبع دیگری را به درون کارواش خانگی می کشند و فشار آن را افزایش می دهند. بعد از افزایش فشار، آب به سمت نازل حرکت می کند و به شما امکان شستشوی سطوح مختلف را می دهد. امروزه در انواع دستگاه کارواش خانگی از نمونه های مختلف پمپ استفاده شده که هر کدام از آنها ویژگی های خاصی را در اختیار ما قرار خواهند داد در نمونه های جدید از پمپ های رفت و برگشتی استفاده می شود که علاوه بر اینکه آب را با فشار زیادی به سمت دیگری هدایت کنند قدرت مکش نیز دارند.

 • نقش شیلنگ در کارواش خانگی: 

مورد بعدی که در خصوص نحوه عملکرد کارواش خانگی باید بدانید، اهمیت شیلنگ فشار قوی است. شیلنگ استفاده شده بر روی دستگاه کارواش خانگی از آنجایی که باید فشار زیادی را تحمل کند، از مواد اولیه با کیفیت تولید می شود.

نکته مهمی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید این است که به هیچ عنوان امکان به کارگیری شیلنگ های معمولی بر روی این محصولات وجود ندارد و به محض استفاده شاهد خرابی یا پارگی آنها خواهید بود. ساختار درونی شیلنگ های کارواش ها چنین است که دو یا چند لایه پلاستیک فشرده را با یک شبکه سیم به یکدیگر متصل می کنند. در صورتی که هر گونه مشکلی برای شیلنگ به وجود بیاید عملکرد نهایی دستگاه کارواش خانگی مختل خواهد شد و نمی توانید به درستی از آن استفاده کنید.

 • نازل دستگاه کارواش خانگی: 

طرز کار کارواش خانگی چنین است که وقتی آب با فشار به سمت شیلنگ هدایت شد به نازل خواهد رسید. معمولاً برای این تجهیزات نازل به همراه لَنس مورد استفاده قرار می گیرد. لنس اجازه می دهد تا کنترل بهتری روی عملکرد نازل و روند پاشش آب داشته باشید.

از سوی دیگر بر روی نازل ها یک پیچ قابل تنظیم قرار گرفته که به استفاده کننده امکان تنظیم جهت و نحوه پاشش آب را می دهد. نازل هایی که آب را در زاویه کمتری پخش می کنند، فشار بیشتری تولید خواهند کرد و از همین رو قدرت پاک کنندگی بالاتری دارند. همچنین برای پاکسازی سطوح حساس تر نیز می توانید سراغ انواع دیگر نازل با زاویه پاشش بالاتر برویم. اهمیت لنس و نازل بر روی عملکرد نهایی دستگاه کارواش خانگی بسیار بالاست و در زمان خرید بهتر است توجه ویژه به این دو بخش داشته باشید.
آشنایی با قسمت های مختلف کارواش خانگی

نحوه کار با کارواش خانگی

بسیاری از افراد ممکن است در اولین مرتبه استفاده از کارواش خانگی دچار سردرگمی شوند و با طرز استفاده از کارواش خانگی آشنایی کامل نداشته باشند. در ادامه جز به جز مراحل استفاده از تجهیزات و راهنمای استفاده از کارواش خانگی را با هم بررسی خواهیم کرد.
 • در مرحله اول باید دستگاه کارواش خانگی را از درون جعبه خارج کرده و بخش های مختلف مانند شیلنگ جمع کن، دسته بالایی، چرخ های حرکتی، پایه دستگاه و سایر قسمت ها را طبق دستورالعمل ثبت شده در دفترچه راهنما به یکدیگر متصل کنید.
 • بعد از قرار دادن لنس، مخزن مواد شوینده، نازل و سایر قسمت های مختلف در جایگاه خود ، نوبت به اتصال ورودی و خروجی آب می رسد. به یاد داشته باشید که در این مرحله از اتصال فیلتر غافل نشوید و در صورتی که هر بخشی دچار نشتی بود با استفاده از نوار تفلون آن را آب بندی نمایید.
 • در مرحله بعدی باید شیلنگ مخصوص را به بخش خروجی کارواش و شیلنگ ورودی آب را به منبع یا شیر آب وصل نمایید. البته در نمونه هایی از کارواش خانگی که قابلیت ساکشن وجود دارد می توانید شیلنگ ورودی را درون سطل یا استخر قرار دهید.
 • در مرحله بعدی نوبت به اتصال سیم به پریز برق می رسد. حتماً به یاد داشته باشید که با دست خیس به سیم برق دست نزنید و نکاتی ایمنی را در این زمینه رعایت کنید.
 • در مرحله بعدی با توجه به نوع سطح مورد نظر خود که قصد پاکسازی آن را دارید، باید سراغ انتخاب نازل مناسب بروید. نازل های مختلف دارای حالت های پاشش دایره ای یا خطی می باشند که می توانید زاویه آنها را نیز کنترل کنید. نمونه های نازل با زاویه متمرکز برای کثیفی های زیاد و سطوح محکم به کار می روند و وقتی سطح مورد نظر شما از حساسیت بالاتری برخوردار است باید زاویه پاشش آب توسط نازل بیشتر باشد.
نحوه کار با کارواش خانگی

نکات مهم برای نحوه کار با کارواش خانگی

حال که متوجه شدید کارواش خانگی چطور کار می کند و با نحوه عملکرد آنها نیز آشنا شدید؛ باید سراغ نکات مهمی که در زمان به کارگیری این تجهیزات باید مد نظر قرار دهید برویم. این موارد عبارتند از:
 • همیشه فاصله نازل تا سطح مورد نظر که قصد پاکسازی آن را دارید، را کنترل کنید. هرچه فاصله نازل با سطح بیشتر باشد، فشار بیشتری به آن قسمت وارد خواهد شد و در صورت عدم رعایت این نکته، می بینید که به سطوح یا وسایل مختلف آسیب رسانده اید. فاصله مناسب برای استفاده از کارواش خانگی در زمان شستشوی خودرو، بین ۱ تا ۱.۵ متر می باشد.
 • در صورتی که وقفه کوتاهی در روند کار با کارواش خانگی به وجود آمد، بهتر است ماشه ایمنی آن را فعال نمایید.
 • بهتر است برای داشتن عملکرد بهتر ابتدا سطح مورد نظر خود را از آلودگی های بزرگ پاک کنید و بعد سراغ استفاده از دستگاه کارواش خانگی بروید.
 • در زمان گرفتن نازل بهتر است زاویه دستتان به شکل ۴۵ درجه باشد تا این چنین از اعمال نیروی مستقیم به سطح مورد نظر جلوگیری کنید.

نکات مهم برای نحوه کار با کارواش خانگی

نکات ایمنی مربوط به استفاده از کارواش خانگی

رعایت نکات زیر از بروز هرگونه حادثه غیر مترقبه جلوگیری خواهد کرد.
 • بهتر است دستگاه کارواش خانگی را از دسترس کودکان دور نگه دارید؛ چرا که ممکن است آسیب های جدی به آنها برساند.
 • بهتر است زمان کار با این تجهیزات از روپوش، دستکش و چکمه استفاده کنید تا از بروز آسیب های گوناگون به شما جلوگیری شود.
 • وقتی قصد شستشوی شیشه های خانه با دستگاه کارواش خانگی را دارید، حتماً دست خود را دورتر بگیرید و به زاویه پاشش نازل نیز توجه داشته باشید. چرا که در غیر این صورت شاهد شکستن شیشه های خود خواهید بود.
 • مراقب باشید که به نازل ضربه وارد نشود و یا شیلنگ دستگاه کارواش خانگی دچار پیچ خوردگی نگردد. چرا که در این صورت شاهد آسیب رسیدن به دستگاه خواهید بود.

نکات ایمنی مربوط به استفاده از کارواش خانگی

سخن پایانی

همان ‌گونه که اشاره شد، امروزه با گسترش تکنولوژی، تمیزبودن خانه ‌ها و ماشین‌ ها به مسئله مهمی تبدیل شده است که این به نوبه خود موضوع حائزاهمیتی است. واترجت ‌ها یا همان کارواش خانگی از نظرکاربرد، نوع ، موتور و … به بخش‌ های مختلفی تقسیم می‌ شوند. هر شخصی به راحتی می‌ تواند متناسب با نیاز خود آن را خریداری و استفاده نماید . شرکت البرز پلاست با تولید و ارائه انواع لوله خرطومی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌ باشد.
کارواش خانگی یا واترجت چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند؟
لینک کوتاه شده محتوی: https://alborz-plast.ir/node/3592

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
3 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.