راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی(قسمت2)

راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی(قسمت2)

برای مطالعه قسمت اول این مطلب بر روی "راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی (قسمت1)"  کلیک کنید.

ظرفیت ماشین لباسشویی چیست؟ و ماشین لباسشویی چند کیلویی مناسب منزل شماست؟

در ابتدا و برای گرفتن راهنمای خرید لباسشویی باید از خود بپرسید که آیا خانواده شما در حال بزرگ شدن است یا کودکان در حال رشد هستند؟ آیا تخت خواب کینگ سایز خریداری کرده ‌اید و باید رو تختی ‌های بزرگ و کاور های مبل را هم بشویید؟
ظرفیت گزینه ای است که در خرید ماشین لباسشویی مهم است. ظرفیت لباسشویی ها از حدود ۵ کیلوگرم تا بیش از ۱۸ کیلوگرم است، بنابراین شما در انتخاب و خرید لباسشویی خود گزینه های زیادی را در اختیار دارید. البته تعداد جمعیت خانواده در انتخاب این ظرفیت مهم است.
برخی از خانم های خانه دار لباسشویی های خود را پر نمی کنند و نهایتا تا ۳.۵ کیلوگرم لباس را در آن اضافه می کنند. که این مسئله باعث بروز ایراد در دستگاه می شود. با توجه به واژه ی اندازه فضای داخل ماشین، ظرفیت مهم ترین عاملی است که ملاحظه می شود. در بریتانیا، افراد معمولا تمایل به ظرفیت 5 تا 12 کیلوگرم دارند که البته به میزان لباس های خشکی بر می گردد که مناسب ماشین است و به صورت مناسبی طی تنطیمات استاندارد نخ شسته می شود. برنامه های مختلف شستشو با توجه به اندازه ای که دارند طراحی می شود. اکثر ماشین های لباسشویی بریتانیا ظرفیت 7 کیلویی دارند و به صورت میانگین برای نگهداری در منزل طراحی شده اند. این بدان معناست که مثلا شستشوی لباس های نخی در بهترین حالت حداکثر حدود3.5 کیلوگرم کار می کند.
ظرفیت ماشین لباسشویی چیست؟ و ماشین لباسشویی چند کیلویی مناسب منزل شماست؟
باید دستگاهی را انتخاب کنید که ظرفیت آن متناسب با تعداد افراد خانواده باشد. اگر تنها یا با همسر خود زندگی می‌ کنید، یک دستگاه با ظرفیت ۵ کیلو جواب گوی نیاز شما خواهد بود؛ اما اگر تعداد افراد خانواده‌ ی شما بیش از ۳ نفر است باید به فکر دستگاهی با ظرفیت بالای ۷ کیلو باشید. در خانواده‌ های سنتی که تعداد اعضای خانواده زیاد است معمولا خرید ماشین لباسشویی با ظرفیت ۹.۵ کیلوگرم امری طبیعی است.
نکته ‌ی دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که چند وقت یک‌ بار قرار است از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. بیشتر مردم معمولا هر روز از ماشین لباسشویی استفاده نمی‌ کنند؛ اما دستگاه‌ های جدید دارای گزینه‌ ای به نام Quick wash یا شستشوی سریع هستند که مناسب استفاده‌ ی روزانه هستند. اگر قصد استفاده‌ ی روزانه از دستگاه دارید، برای یک فرد مجرد یا یک زوج، دستگاهی با ظرفیت ۵ کیلو کفایت می‌ کند. برای خانواده‌ های پرجمعیت‌ تر نیز چون در استفاده‌ ی روزانه حجم البسه کم‌ تر است، ظرفیت ۶.۸ تا ۷ کیلوگرم کافی خواهد بود.
اندازه ماشین لباسشویی ها از 5kg  (کیلوگرم) تا 12kg  (کیلوگرم ) متفاوت است. این ایده خوبی است که شما یک دستگاه ماشین لباسشویی بخرید که برای پر کردن آن مشکل نداشته باشید و مجبور نباشید برای پر کردن آن به سختی تلاش کنید. حداکثر ظرفیت معمولا تنها به برنامه های نخی (لباس های نخی) اشاره دارد و برای دیگر برنامه ها حداکثر ظرفیت متفاوت خواهد بود .
اندازه استوانه ای پایه ای برای تعداد کیلو از لباس های خشک شما می تواند باشد. سایز استوانه ای از 5kg  (کیلوگرم) که به اندازه کافی بزرگ و مناسب است برای 10 تی شرت نخی مردانه شروع می شود و تا 12kg  (کیلوگرم) هم دارد که آن به اندازه کافی برای شستن 38 پیراهن مردانه بزرگ مناسب است .
توجه داشته باشید که همیشه هر چقدر ماشین لباسشویی بزرگ تر باشد بهتر نیست. وقتی که شما استوانه ماشین لباسشویی را در حد تنظیم هر برنامه پر کنید ماشین لباسشویی به بهترین نحو کارش را انجام می دهد و آن به طور ویژه مهم است که شما توجه کنید که یک ماشین لباسشویی با سایز بزرگ یا ظرفیت زیاد هزینه زیادی برای خرید و نگهداری خواهد داشت. جدول زیر شما را در انتخاب درست‌ تر ظرفیت ماشین لباسشویی یاری می‌ کند.
 
 نمونه لباس ها ظرفیت گنجایش تعداد اعضای خانواده
دو پیراهن
دو شلوار جین
یک ملحفه
دو حوله‌ ی کوچک
دو رو بالشی
6 کیلوگرم یک یا دو نفر
سه پیراهن
سه شلوار جین
یک ملحفه
دو حوله ‌ی کوچک
دو رو بالشی
 7 کیلوگرم سه نفر
چهار پیراهن
سه شلوار جین
یک ملحفه
سه حوله ‌ی کوچک
سه رو بالشی
8  کیلوگرم چهار نفر
سه پیراهن
سه شلوار جین
دو ملحفه
شش حوله ‌ی کوچک
شش رو بالشی
 بالای 10 کیلوگرم  پنج نفر و بیشتر

 

 • اگر مجرد یا زوج هستید، لباسشویی ۶ کیلوگرمی برای شما مناسب است. در هر بار شست و شو می‌ توانید ۲ پیراهن، ۲ شلوار، ۲ حوله کوچک، ۲ رو بالشی و ۱ ملحفه بشویید.
 • اگر یک خانواده ۳ نفره هستید، لباسشویی ۷ کیلوگرمی گزینه خوبی برای شماست. ۳ پیراهن، ۳ شلوار، ۲ حوله کوچک، ۲ رو بالشی و یک ملحفه را به راحتی در هر بار شست و شو بریزید.
 • اگر یک خانواده ۴ نفره هستید، می‌ توانید روی یک ماشین لباسشویی ۸ کیلوگرمی حساب کنید. با این ظرفیت شما می ‌توانید ۴ پیراهن، ۳ شلوار، ۳ حوله کوچک، ۳ رو بالشی و ۱ ملحفه را در هر بار شست و شو به طور همزمان بشویید.
 • اگر تعداد افراد خانواده شما ۵ نفر یا بیشتر است، می ‌بایست لباسشویی بالای ۱۰ کیلوگرم انتخاب کنید. در این میزان ظرفیت شما می ‌توانید ۳ پیراهن، ۳ شلوار جین، ۶ حوله کوچک، ۶ روبالشی و ۲ ملحفه را بشویید.

شما می توانید باتوجه به تصویر زیر راهنمای انتخاب ظرفیت ماشین لباسشویی را انتخاب کنید.

ظرفیت ماشین لباسشویی چیست؟ و ماشین لباسشویی چند کیلویی مناسب منزل شماست؟
خرید ماشین لباسشویی، از لحاظ اندازه، دستگاهی که تهیه می کنید باید در قسمتی که در منزل برای آن در نظر گرفته شده جا بگیرد. ماشین های لباسشویی عموما 27 اینچ هستند؛ برای نصب درست ماشین لباسشویی باید 6 اینچ فضا در پشت آن نیز در نظر گرفته شود. چنانچه ماشین لباسشویی با درب از بالا را ترجیح می دهید باید توجه داشته باشید که پیشخوان یا کابینت مانع باز شدن در آن نشود. در خصوص دستگاه های درب از جلو نیز توجه کنید که درب دستگاه از کدام سمت باز می شود؛ چرا که اگر جای قرار گیری دستگاه مثلا کنار دیوار باشد، باز نشدن کامل در باعث دشواری روند ورود و خروج لباس‌ ها خواهد شد.
ظرفیت ماشین لباسشویی چیست؟ و ماشین لباسشویی چند کیلویی مناسب منزل شماست؟

ماشین لباسشویی خوب چه امکاناتی دارد؟ چگونه ماشین لباسشویی مناسب خود را پیدا کنیم؟ در انتخاب ماشین لباسشویی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سامسونگ، ال جی، پاکشوما، اسنوا، بوش و.. سایر برند های ماشین لباسشویی هر یک بر امکانات ویژه‌ ای تمرکز دارند. در حال حاضر سامسونگ پیشرو بازار محسوب می ‌شود و امکانات بسیار جذابی در محصولات خود قرار داده است. با این حال گران قیمت‌ ترین ماشین لباسشویی نیز به حساب می ‌آید. اما آیا شما به همه امکانات ماشین لباسشویی ‌های پیشرفته نیاز دارید؟ در مقابل محصولات اسنوا، پاکشوما و ال جی امکانات کمتری دارند اما قیمت آنها نیز پایین ‌تر است. اگر بتوانید گزینه ‌هایی که امکانات قابل قبولی دارند را از این برند ها پیدا کنید، می ‌توانید بهترین ماشین لباسشویی مقرون به صرفه را نیز انتخاب نمایید. در ادامه به مهم ‌ترین امکانات ماشین‌ های لباسشویی اشاره می‌ کنیم.
انواع ماشین لباسشویی انواع برند لباسشویی

- اصلی یا تقلبی بودن ماشین لباسشویی

یکی از موارد بسیار مهمی که هنگام خرید لباسشویی باید مورد توجه قرار گیرد اصل یا تقلبی بودن آن است. توجه داشته باشید که لباسشویی های با عناوین سفارش عربستان، سفارش اروپا، های کپی و  غیره فیک و تقلبی بوده و اشاره به اصل نبودن دارند. لباسشویی های اصل در مقایسه با نمونه های تقلبی عملکرد بهتر، بازدهی بیشتر، طول عمر بهتر و مصرف انرژی کمتری دارند.
برای تشخیص لباسشویی اصل از تقلبی به مواردی که در این بخش اشاره می شود توجه داشته باشید:
 • آسان ترین روشی که از طریق آن می توان اصل بودن لباسشویی را تشخیص دهید بررسی شماره مدل لباسشویی و جستجو در اینترنت است. در صورت اصل بودن لباسشویی هنگام جستجو شماره مدل در اینترنت سایت معتبر شرکت تولید کننده برای شما نمایش داده می شود. در غیر این صورت سایت های فرعی نمایش داده می شود.
 • علاوه بر این تصویر لباسشویی در سایت بایستی با مدلی که قصد خرید آن را دارید از نظر ظاهری از قبیل نوع درب، نمایشگر، دکمه ها، صفحه کاربری، جا پودری و غیره یکی باشد. اگر این تصاویر با هم متفاوت باشد به احتمال زیاد لباسشویی تقلبی است.

اصلی یا تقلبی بودن ماشین لباسشویی

- گزینه های اندازه و بارگذاری

این موضوع شاید مشخص باشد، اما خریدن یک ماشین لباسشویی که اندازه مناسبی برای اشغال کردن یک فضا، ایده خوبی نیست. فضای مورد نظر را به دقت اندازه بگیرید، همچنین توجه ویژه ای به طول و عرض داشته باشید.
بیشتر ماشین های لباسشویی حداقل 59 سانتی متر عرض و 85 سانتی متر طول دارند. حدود یک سانتی متر یا بیشتر نیز برای احتمال به هر طول و عرض بیفزایید یا اینکه ماشین لباسشویی را در محلی در نظر بگیرید که با بقیه اشیای آشپزخانه کاری نداشته باشد.
عمق ماشین (اینکه چه مقدار از آن چسبیده است) نیز مهم است. اما اهمیتش کمتر از آن دو مقیاسی که گفتیم است. برای مثال، افراد دارای آشپزخانه تنگ و باریک یا فضای گوشه مانند، شاید متوجه شوند که نمی توانند در ماشین لباسشویی را کامل باز کنند اگر کل ماشین در فضای در دسترس قرار بگیرد.
گزینه های اندازه و بارگذاری

- بهره وری انرژی؛ برچسب انرژی

میزان مصرف انرژی موضوع مهم دیگری است که هنگام خرید لباسشویی نباید از آن غافل شوید. میزان مصرف انرژی یا همان کارایی لباسشویی است. داشتن گواهی NSF  نشانگر این است که دستگاه ۹۹ درصد از باکتری‌ ها را در حین شستشو از بین می‌ برد. از سوی دیگر، برچسب انرژی که توسط سازمان‌ های دولتی داخل کشور به لوازم مصرف‌ کننده‌ ی انرژی تعلق می‌ یابد نشانگر میزان بازدهی این لوازم است. هنگام خرید یک ماشین لباسشویی، به برچسب انرژی که بر روی اکثر لوازم الکترونیکی درج می‌ شود، توجه کنید. این برچسب نشانگر بازدهی دستگاهی است که شما قصد خرید آن را دارید. برند های خارجی لباسشویی مانند ال جی و سامسونگ برچسب انرژی اتحادیه اروپا دارند که از A تا G به ترتیب برای بازدهی بالا تا بازدهی کم رتبه بندی شده است. سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که از برچسب انرژی A یا حتی بالاتر از آن برخوردار است. تمامی ماشین ها باید شاخص بهره وری انرژی 68 یا کمتری داشته باشد. ماشین های +++A باید شاخص بهره وری انرژی 46 داشته باشد.
گزینه +++A باید بیشترین بهره وری انرژی باشد و کمترین مقدار آب را مصرف کند و علاوه بر آن ارزان ترین نیز باشد، اما به آن معنا نیست که این ها بهترین ماشین های لباسشویی هستند. به قیمت اضافی مواد شوینده، تکرار شستشو ها دقت کنید و یک ماشین لباسشویی بهره ورتر تمامی این هزینه ها را کاهش خواهد داد.
اندازه محفظه تاثیر بیشتری را بر هزینه های ماشین خواهد گذاشت و اجازه ی شستشوی بیشتری را در هر چرخش می دهد پس به این موضوع اول از همه توجه کنید. روی برخی از جدید ترین مدل‌ های ماشین لباسشویی می‌ توانید رتبه ‌بندی ‌های A+، A++ و +++A را مشاهده کنید که بهترین کارایی حال حاضر هستند.
بیشتر برچسب لباسشویی های خوب سطح 4 یا 5 است، سطح 5 بیشترین سطحی است که یک ماشین لباسشویی می تواند داشته باشد. این بدان معناست که این سطح از بهره وری حداقل 25٪ مصرف الکتریسیته و آب را کاهش می دهد.
برچسبی که بر روی ماشین می زنند شامل اطلاعات زیر است:
 • میزان مصرف آب در هر چرخش به ازای لیتر
 • عملکرد چرخش خشک شویی
 • میزان شستن و سرعت چرخش ماشین در هر دسیبل
بهره وری انرژی؛ برچسب انرژی            بهره وری انرژی؛ برچسب انرژی

- ستاره انرژی یا  Energy Star

نکته‌ ی مثبت در مورد دستگاه‌ هایی که دارای نشان ستاره‌ ی انرژی هستند این است که مصرف آنها بهینه است. به طور مثال، بسیاری از این مدل‌ ها دارای حسگر رطوبت لباس هستند. این حسگر کمک می ‌کند تا مصرف انرژی دستگاه شما پایین بیاید. در دستگاه‌ هایی که حسگر رطوبت دارند پایان یافتن فعالیت خشک‌ کن به خشک شدن لباس بستگی خواهد داشت نه پایان یافتن زمان تعیین شده برای خشک کردن؛ از فروشنده بخواهید که مصرف انرژی آب و برق این محصولات را به طور کامل برای شما توضیح دهد تا بهترین مدل را بخرید. ماشین لباسشویی با نشان ستاره انرژی می ‌تواند مصرف بهینه بسیار مناسبی داشته باشد.
ستاره انرژی یا Energy Star

- جنس مخزن لباسشویی؛ پلاستیک، لعاب پرسلین یا استیل ضد زنگ؟

یکی از نکات مهمی که در راهنمای خرید ماشین لباسشویی باید به آن اشاره کنیم جنس مخزن است. مخزن‌ های استیلی بهترین گزینه هستند. این نوع از مخزن‌ ها دوام بالایی دارند، کمتر نیاز به تعویض پیدا می ‌کنند و بهتر لباس‌ ها را می‌ شویند. مخزن‌ های پلاستیکی ارزان قیمت، ساده و ضعیف هستند. لعاب‌ های پرسلین یا ویتروس ترکیبی از شیشه و استیل هستند، به عبارتی حد واسطه دو نمونه پیشین می باشد. این موارد نیز گزینه‌ های خوبی به حساب می ‌آیند. در هنگام خرید ماشین لباسشویی سعی کنید مخزن‌ های استیل را انتخاب کنید.
وان ‌های استیل ضد زنگ دوام ماشین لباسشویی شما را افزایش می ‌دهند. زیرا استیل بو نگرفته و رنگ آن دچار زنگ زدگی نخواهد شد. همچنین در برخورد با لباس ‌های شما دچار چسبندگی نمی‌ شود و سرعت چرخش زیادی دارد؛ استیل خوب بو نمی گیرد. آب بیشتری استخراج کرده و درنتیجه طول مدت خشک کردن را کوتاه می کند.
جنس مخزن لباسشویی؛ پلاستیک، لعاب پرسلین یا استیل ضد زنگ            جنس مخزن لباسشویی؛ پلاستیک، لعاب پرسلین یا استیل ضد زنگ

- جنس بدنه

هر چه موادی که در ساخت بدنه ماشین لباسشویی به کار برده شده باشد، با دوام ‌تر باشد عمر دستگاه نیز بیشتر بوده و قیمت آن بالا تر خواهد رفت. بهترین دستگاه‌ ها، دستگاه‌ هایی هستند که بدنه آنها از  ساخته شده است.
جنس بدنه فولاد ضد زنگ

- سرعت چرخش ماشین لباسشویی، شستشو و خشک کردن لباس در سریع ترین زمان ممکن

نکته مرتبط در این باره اینکه عقاید درباره سرعت چرخش بسیار متفاوت هستند. بعضی بیشتر سرعت ممکن را دوست دارند چرا که زمان خشک کردن را کاهش می دهد، بعضی دیگر نیز سرعت پایین و خشک شویی تمیز را به جای چین و چروک و سرعت بالا ترجیح می دهند.
سرعت بیشتر چرخش، ماشین را به صدا در می آورد و چه کسی از این لحظه ترسیده است که تکان خوردن های ماشین به قدری بالا می رود که صدایی شبیه تکان خوردن کل طبقه ایجاد می شود!؟
سرعت استاندارد ماشین چیزی بین 800 تا 1200 دور در دقیقه است. هرچند سرعتی نظیر 1800 دور در دقیقه نیز وجود دارد و 1400 دور در دقیقه معمولی تر است. سرعت بیشتر چرخش آب بیشتری را از لباس ها می گیرد.
سرعت چرخش ماشین لباسشویی معمولاً به حداکثر سرعت چرخش در زمان خشک شدن لباس‌ ها اشاره می ‌کند و تعداد چرخش در دقیقه را نشان می ‌دهد. عدد بالا تر نشان دهنده قدرت بیشتر موتور و سریع ‌تر خشک شدن لباس ‌ها است. با این حال، جنس لباس‌ ها نیز اهمیت زیادی دارد. معمولا سرعت چرخش در بازه 500 تا 1000 دور در دقیقه برای اکثر لباس ‌ها کافی است.
منظور از دور ماشین، میزان چرخش کامل در هر دقیقه است. سرعت چرخش ماشین لباسشویی از ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه متغیر است. ماشین هایی با سرعت دور بالا باعث می شوند آب کمتری جذب لباس ها شده در نتیجه زمان کمتری صرف خشک شدن آن می شود. برای یک دور شست وشوی کامل در ماشین های شست وشوی سریع بین ۱۴ الی ۳۰ دقیقه زمان لازم است. البته به دلیل شست وشوی سریع ممکن است لکه های عمیق را از بین نبرد. سرعت چرخش، در برخی از ماشین ‌های لباسشویی به طور خودکار و در بیشتر آنها به صورت دستی قابل تنظیم است. در بعضی از برنامه‌ ها می ‌توانید سرعت چرخش را تغییر دهید. از ۸۰۰ دور تا ۱۴۰۰ دور می تواند متغیر باشد. سرعت چرخش بالا تر، آب بیشتری از لباس شما می ‌گیرد، زمان خشک شدن را کاهش می ‌دهد (و اگر از خشک‌ کن استفاده می ‌کنید در هزینه شما صرفه‌ جویی می ‌شود). متناوبا، ممکن است سرعت کمتری نیز برای پارچه‌ های ظریف یا مستعد چین ‌خوردگی داشته باشید.
سرعت چرخش ماشین لباسشویی، شستشو و خشک کردن لباس در سریع ترین زمان ممکن
بعضی از برند ها قابلیتی روی لباسشویی های خود قرار داده اند، که می توان سرعت چرخش موتور لباسشویی را کم یا زیاد کنید تا با توجه به جنس لباس ها و مقدار رطوبت یک سرعت مناسب را برای خشک کردن لباس های خود انتخاب کنید. اگر بخواهیم لباس های نازک و حساس را خشک کنیم، تنظیم سرعت بین 300 تا 500 بسیار مناسب می باشد اما به فرض مثال لباس های جین که ضخامت بیشتری دارند به سرعت بالا تر از 100 دور در دقیقه نیاز دارند.
کنترل سرعت و تنظیمات زیاد آن بر روی ماشین لباسشویی ممکن است انعطاف ‌پذیری بیشتری به شما ارائه دهد اما ممکن است از طرفی گیج‌ کننده باشد. سرعت بیشتر به این معنی است که لباس‌ ها در پایان خشک‌ تر خواهند شد. این مورد می ‌تواند برای لباس‌ های پشمی کارآمد تر باشد. ماشین‌ های لباسشویی پیشرفته دارای فناوری حسگر برای تنظیم سرعت به ‌صورت خودکار هستند و بسیاری از مشکلات انتخاب برنامه مناسب را از بین می‌ برند.
هرچه سرعت چرخش بیشتر باشد، به احتمال زیاد هنگام بیرون آمدن لباس از محل شستشو، سفت و سخت می ‌شود، برای اینکه کمی قبل از خشک‌ شدن، صاف یا مرتب شوند، می‌ توانید این قابلیت را فعال کنید. البته بالا بودن سرعت چرخش، مصرف انرژی و احتمال پارگی یا فرسودگی لباس ‌ها را افزایش می دهد.
سرعت چرخش ماشین لباسشویی، شستشو و خشک کردن لباس در سریع ترین زمان ممکن

- خشک کننده لباس ها

اگر شما زمان کافی برای خشک کردن به وسیله اتو کردن ندارید یا اینکه در فضای مرطوب زندگی می کنید، یک خشک کننده لباس یک خرید عالی است. اگرچه یک ماشین لباسشویی آب اضافی را می گیرد، فایده خشک کن این است که هوای در حال چرخش در این محفظه را گرم می کند و رطوبت را به کلی تبخیر می کند و در نهایت لباس ها فورا خشک می شوند. یک خشک کن که سنسور رطوبت دارد از بقیه بهتر است.
خشک کننده لباس ها

- نوع موتور ماشین لباس شویی؛ تسمه ‌ای یا گیر بکسی؟

اگر بخواهیم لباسشویی های امروزی را به دو بخش تقسیم کنیم شامل تسمه ای یا بدون تسمه(به اشتباه در ایران به این نوع از ماشین‌ های لباسشویی گیر بکسی نیز گفته می ‌شود) می شوند، برخی از مدل هایی که قیمت نسبتا بیشتری دارند از موتور بدون تسمه برخوردار هستند این نوع موتور ها اصطحلاک کمتری دارند و همچنین طول عمر مفیدی دارند. در مدل های تسمه ای، موتور با دخالت تسمه به چرخش در می آید و نسبت به مدل های بدون تسمه صدای بیشتری تولید می کند. از مزیت های لباسشویی بدون تسمه که به نام Direct Drive شناخته می شوند می توان به لرزش بسیار کم نیز اشاره کرد. اما در لباسشویی تسمه ای یا همان Belt Drive لرزش و صدا پس از چند سال مقداری افزایش پیدا می کند که البته با تعویض تسمه و سرویس موتور این صدا کاهش پیدا خواهد کرد. در ضمن گفتنی است مصرف انرژی در مدل های بدون تسمه بسیار پایین تر می باشد.
ماشین لباسشویی هایی که از موتور بدون تسمه ای برخوردار هستند در صورت پر کردن بیش از حد دیگ این لباسشویی ها موتور به صورت هوشمند وزن لباس ها را تشخیص داده و حرکت نخواهد کرد اما در موتور های معمولی این قابلیت وجود ندارد و چرخش را درهر حالتی آغاز خواهند کرد که این امر می‌ تواند موجب آسیب ‌دیدن دستگاه شود. در ضمن گفتنی است این موتور های بدون تسمه علاوه بر مزیت ها، معایبی هم دارند که یکی از آنها حساسیت بالای موتور می باشد که هنگام افت ناگهانی ولتاژ واکنش نشان می دهند یا در مقابل ضربه های سنگین هنگام جا به جایی به مشکل خواهند خورد و بالانس کردن آنها بسیار سخت می باشد و یا اگر دستگاه در شرایطی باشد که تعادل لازم را نداشته باشد، عملکرد موتور دچار خلل خواهد شد و موجب ایجاد آسیب به دستگاه شما می ‌شود؛ که در نتیجه هزینه بالایی را برای شما به موجود می آورد.
نوع موتور ماشین لباس شویی؛ تسمه ‌ای یا گیر بکسی

از ویژگی ماشین لباسشویی های بدون تسمه:

 • ماشین لباسشویی های بدون تسمه حرکت کمتری دارند بنابراین کمتر مستعد شکستگی و سروصدا است.
 • کنترل بیشتری روی درام دارند که اجازه تنظیمات سریع و برنامه ها و آپشن ‌های برنامه ‌های مختلف را می‌ دهد.
 • موتور ماشین لباسشویی‌ های بدون تسمه نیاز به طراحی خاص دارد تا با اندازه و ظرفیت ماشین لباسشویی متناسب باشد و بتواند مقدار انرژی مناسبی را برای به حرکت در آوردن درام به دست آورد. این امر منجر به بالا رفتن قیمت لباسشویی می‌ شود.
 • معمولاً طول عمر بالایی دارند.
بنابراین اگر بودجه کافی دارید مدل بدون تسمه قطعا انتخاب بهتری است. حتی اگر در انتخاب یک ماشین لباسشویی با امکانات زیاد اما موتور تسمه‌ ای با یک ماشین لباسشویی دایرکت درایو با امکانات کم مردد شده‌ اید، پیشنهاد ما انتخاب گزینه ‌ای است که موتور بدون تسمه دارد. 
نوع موتور ماشین لباس شویی؛ تسمه ‌ای یا گیر بکسی

- طول عمر

انجمن تجارت می گوید که این فکر اشتباه است که لوازم خانگی عمری کمتر از یک سال دارند. در عوض، توضیح می دهند که تمامی محصولات با یک عمر حداقلی تا خراب شدن طراحی شده اند. محصولات ارزان تر شانس عمر کمتری در حد 600 ساعت دارند در حالی که محصولات با کیفیت بالا تر و گران تر شاخص عمر بیش از ده هزار ساعت دارند.
اما اگر ما بر روی استفاده به مدت سالیان طولانی اصرار کنیم، شاخص عمر اقرار می کند که آن به طور متوسط به سه سال در دهه ی گذشته کاهش یافته است.
طول عمر

- اتصالات آب گرم و یا سرد

بعضی از ماشین آلات برای کارکرد صحیح به آب سرد و گرم احتیاج دارند یا اگر بخواهید آن را فقط به آب سرد متصل کنید ممکن است به یک اتصال دهنده خاص یا کلاهک آب بندی برای ورودی آب گرم نیاز داشته باشند. دستگاهی که دارای گرم‌ کننده است یا هیتر داخلی(فقط ماشین لباسشویی اتومات) را می توانید به آب سرد هم متصل کنید. این نوع از دستگاه ها به هیتر، آب را داغ می کنند.
اتصالات آب گرم و یا سرد

- کنترل حرارت آب

در راهنمای خرید ماشین لباسشویی متوجه می‌ شویم برخی ماشین ‌های لباسشویی به سیستم حرارتی مجهز هستند و امکان کنترل دمای آب وجود دارد. مثلاً در فصل زمستان که آب ورودی بسیار سرد است با کمک این سیستم می ‌توان دمای آب را به مقدار دلخواه رساند. همچنین، استفاده از آب گرم در شستشوی لباس ‌های سفید و ملحفه باعث افزایش کیفیت شستشو می‌ شود؛ اما نباید فراموش کرد که بسیاری از لباس ‌های رنگی در اثر شستشو با آب خیلی گرم به‌ اصطلاح رنگ پس می ‌دهند و حتی به دیگر لباس ها آسیب می رسانند. قبل از تنظیم دمای شستشوی دستگاه، حتماً راهنمای شستشوی لباس را که احتمالا در داخل لباس چاپ یا دوخته شده را نگاه کنید.
دوام سیستم ‌های حرارتی سرامیکی سه برابر بیشتر از انواع معمولی است و از این طریق در تعمیرات پرهزینه ماشین لباسشویی صرفه ‌جویی خواهید کرد. ویژگی دیگر این سیستم‌ های حرارتی میزان مصرف انرژی مصرف بسیار پایین ‌تر آنهاست.
کنترل حرارت آب

- تنظیمات شستشو؛ حالت‌ های مختلف شستشو در ماشین لباسشویی

یکی از موارد مهم دیگری که باید هنگام خرید لباسشویی مورد توجه قرار گیرد توجه به برنامه های شستشو است. لباسشویی های امروزی برنامه های شستشو متنوعی دارند که می توانید متناسب با نوع لباس (تیره یا روشن بودن، جنس پارچه، میزان تمیز یا کثیف بودن، نوع لباس و غیره) آنها را انتخاب کنید. چنین برنامه هایی به عمر بیشتر پارچه و لباسشویی کمک بسیاری می کنند.
قابلیت تنظیم روش شستشو نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. این تنظیمات به شما کمک می‌ کند تا به شکل بهینه ‌تری لباس ‌های خود را بشویید و از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنید. معمولا ماشین ‌های لباسشویی ارزان قیمت هم این امکان را در اختیار شما قرار می ‌دهند. اگر می ‌خواهید شستشوی دقیق ‌تری داشته باشید و نیاز نباشد هر بار تنظیمات شستشو را وارد کنید، ماشین لباسشویی ‌های که برنامه شستشوی متنوعی دارند گزینه‌ های بهتری هستند. با استفاده از برنامه شستشو خیال شما از تمیز شدن کامل لباس بدون آسیب رسیدن به آن راحت خواهد بود.
برنامه های استاندارد شامل نخ، پشم و دیگر تنظیمات حساس مانند الیاف ترکیبی یا شستن سریع می شود. همواره یک دکمه قبل از شستشو یا شستشوی اضافی و چرخش دورانی جداگانه از ویژگی های مشترک بیشتر ماشین لباسشویی هاست.
همچنین موارد دیگری همچون تنظیمات لباس کودکان و برنامه رنگ های خاص نیز در دیگر ماشین های لباسشویی وجود دارد. اکثر ماشین های مدرن به کاربر اجازه می دهند تا دمای دلخواه شستشو را خود انتخاب کنند که از حدود 15 درجه سانتیگراد تا 90 درجه سانتیگراد درجه بندی شده است.
بیشتر ماشین ها برنامه از پیش تعیین شده شستشو دارد مانند: شستشوی سریع و فوری (Quick wash)، برنامه شستشوی سریع ماشین لباسشویی، شست وشوی اضافی(آبگیری مجدد) ماشین لباسشویی (Extra Rinse)، سیگنال پایان چرخه شست وشو ماشین لباسشویی، شستشوی ظریف و قوی، کنترل دمای آب، شستشوی بهتر با دمای مناسب، قابلیت Time Delay، منطق فازی (Fuzzy logic)، شست شوی دستی،  چرخش مضاعف (Extended spin)، حالت لکه بر (Stain removal)، تنظیمات سفارشی یا دلخواه  (Favorite or custom settings)، تشخیص خودکار سطح آب  (Automatic water levels)، اصول بهداشتی (Sanitation)، باز کننده ی چروک (Wrinkle release or refresh)، چرخش مضاعف (Extended tumble)، شستشوی با تأخیر (Delay wash)، شستشوی اسلامی، قفل کودک (child lock)، کارکرد نیمه پر(Half Load)، ظرفیت گنجایش (Load Capacity)، قابلیت بخار، پیش شستشو (Pre-wash)، دور موتور متغیر (Variable Spin Speed)، شستشوی لباس‌ ها پشمی (Wool Wash)، زمان باقی مانده (Time Remaining)، اتوکشی آسان (Easy Iron) و...
تنظیمات شستشو؛ حالت‌ های مختلف شستشو در ماشین لباسشویی؛ برنامه های ماشین لباسشویی
 • شستشوی سریع و فوری (Quick wash): این برنامه شستشو بسیار کاربردی می باشد و اگر زمانی وقت کافی برای یک شستشو کامل را ندارید و با عجله به لباس تمیز نیاز دارید می توانید با استفاده از این برنامه در کمترین زمان ممکن لباس های نیمه کثیف خود را شستشو دهید در کمتر از 30 دقیقه لباس ‌های شما را شستشو داده و خشک می‌ کنند، در ضمن گفتنی است سرعت این برنامه شستشو به وزن لباس قرار داده شده داخل مخزن بستگی دارد هر چه لباس کمتر باشد زمان کمتری صرف می شود؛ البته در بیشتر حالت ‌های شستشوی سریع، دستگاه با مقدار لباس کمی کار خواهد کرد. این گزینه علاوه بر شست وشوی سریع، از آب و برق کمتری استفاده می شود.
 • برنامه شستشو، شست وشوی سریع ماشین لباسشویی: شست وشوی سریع برای شست وشوی لباس های کم در زمان کمتر و سرعت بیشتر طراحی شده است.
 • شست وشوی اضافی ماشین لباسشویی: این مدل تنظیمات در ماشین های درب از جلو و یا درب از بالای HE قرار داده شده است و از آنجایی که آب کمتری استفاده می کند گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه های سخت و موی حیوانات از روی پارچه یا لباس است. اگر شستشوی شما تمام مواد شوینده را از روی لباس پاک نکرد و آثار سفید بر جای گذاشت، می توانید شستشوی اضافه را فعال کنید تا تمامی لکه های سفید را از بین ببرد. اگر پوستی حساس دارید و می ‌دانید مواد شوینده باعث ایجاد حساسیت می ‌شود، برای کمک به حداقل رساندن هرگونه مواد باقی‌ مانده، هم این برنامه بسیار مفید است.
 • سیگنال پایان چرخه شست و شو ماشین لباسشویی: با یک بوق یا آلارم شما را از شستن لباس ها آگاه کرده و متوجه می شوید که وقت آن رسیده که لباس های تمیز را به خشک کن منتقل کنید.
 • شستشوی ظریف و قوی: با استفاده از این امکان می ‌توانید برنامه شستشو را برای پارچه‌ های مختلف که نیاز به شستشوی ظریف با آب سرد یا شستشوی قوی با آب گرم دارند، تنظیم کنید. معمولا استفاده از آب سرد برای بسیاری از شستشو ها به ‌خوبی آب گرم عمل می ‌کند و با این کار می‌ توانید در هزینه‌ ها صرفه‌ جویی کنید.
تنظیمات شستشو؛ حالت‌ های مختلف شستشو در ماشین لباسشویی؛ برنامه های ماشین لباسشویی
 • کنترل دمای آب، شستشوی بهتر با دمای مناسب: ماشین ‌های لباسشویی که دارای دماسنج هستند می‌ توانند با ترکیب مناسب آب سرد و گرم بهترین دما را برای شستشوی لباس‌ ها انتخاب کنند. به طور کلی در آب گرم شستشوی لباس ‌ها بهتر خواهد بود. البته ماشین‌ های لباسشویی در کنار پودر های لباسشویی جدید امکان شستشوی بدون مشکل با آب سرد را نیز دارند.
 • قابلیت Time Delay؛ تنظیم زمان دقیق شستشوی لباس: با استفاده از این قابلیت شما می ‌توانید زمان خاصی را برای شستشوی لباس انتخاب کنید و تا قبل از شروع فرآیند لباس‌ های بیشتری اضافه کرده یا لباس ‌های قبلی را خیس کنید تا بهتر تمیز شوند.
 • منطق فازی (Fuzzy logic): Fuzzy Logic  در ماشین‌ های لباسشویی به معنای قرار دادن دستگاه در حالت اتوماتیک است. با فعال شدن این قابلیت ماشین‌ های لباسشویی بر اساس وزن و میزان کثیفی لباس ‌ها بهترین شرایط را برای شستشو انتخاب می‌ کنند. در برند های برتر مانند سامسونگ این گزینه عملکرد بسیار بهتری نسبت به برند های پایین رده دارد.
تنظیمات شستشو؛ حالت‌ های مختلف شستشو در ماشین لباسشویی؛ برنامه های ماشین لباسشویی

- اهمیت گارانتی هنگام خرید ماشین لباسشویی

خدمات پس از فروش(گارانتی) موضوع مهم دیگری است که هنگام خرید باید مد نظر قرار گیرد. فرض کنید شما یک دستگاه گران قیمت را خریداری کرده اید اما به صورت اتفاقی یکی از قطعات آن آسیب دیده و نیاز به تعمیر پیدا می کند. اگر نمایندگی برای تعمیر مشکل ایجاد شده وجود نداشته باشد نمی توانید از دستگاه استفاده کنید و پروسه تعمیر زمان برتر خواهد بود. بنابراین یکی از موضوعات بسیار مهمی که نباید از آن غافل شوید گارانتی و خدمات پس از فروش است.
ماشین لباسشویی از جمله وسایل پر کاربرد در هر خانه ‌ای به شمار رفته و از آنجایی که وسایل برقی پر مصرف، بیش از سایر وسایل در معرض خرابی و آسیب هستند، به همین دلیل می ‌بایست دستگاهی خریداری شود که به مدت چند ماه و یا چند سال گارانتی داشته باشد. اهمیت گارانتی، هنگام خرید ماشین لباسشویی زمانی بروز پیدا می‌ کند که دستگاه در اثر دلایلی که مشخص نیست و هیچ عمدی هم در بروز آن وجود نداشته، دچار خرابی می ‌شود. اگر می‌ خواهید هزینه ‌های زیادی برای تعمیر وسایلی برقی متحمل نشوید نه تنها در هنگام خرید ماشین لباسشویی، بلکه در موقع خرید هر وسیله برقی دیگر به موضوع گارانتی توجه داشته باشید. البته تعمیر خانگی ماشین لباسشویی در صورت بروز نقص های فنی مختصر امکان پذیر می باشد.
زمانی که شما یک برند مناسب را از فروشگاه معتبری خریداری کنید، مطمئن خواهید بود که لوازم جانبی و خدمات پس از فروش آن نیز کاملا در دسترس است. در بخش راهنمای خرید ماشین لباسشویی به شما تأکید می‌ کنیم که حتما باید گارانتی محصول خریداری شده را دریافت کنید تا بتوانید از قابلیت‌ های آن استفاده نمایید. تقلبی نبودن و تضمین کیفیت نیز از جمله موارد دیگریست که باید به آن توجه شود. 
 اهمیت گارانتی هنگام خرید ماشین لباسشویی

آپشن‌ های مؤثر در خرید ماشین لباسشویی

موضوع دیگری که آن نیز از نکات مهم در راهنمای خرید ماشین لباسشویی می ‌باشد، آپشن‌ های به کار گرفته شده در ماشین لباسشویی است. از جمله این آپشن‌ ها و خدمات می‌ توان به تنظیم ماشین برای کاهش دادن چین ‌و چروک‌ های لباس، شستشوی بخار، برنامه‌ های متنوع برای شستن لباس ‌های مختلف و غیره اشاره کرد. هر چه ماشین لباسشویی که خریداری می‌ کنید مدرن ‌تر و بروز تر باشد و امکاناتی که در آن به کار برده شده، بیشتر باشد، این دستگاه قادر است مشکلات بیشتری را حل کند. 
 • فناوری Eco Bubble: با استفاده از این فناوری، ماده شوینده به حباب تبدیل شده و به ‌راحتی در الیاف لباس نفوذ می ‌کند؛ بنابراین ضمن صرفه‌جویی در مصرف انرژی، از الیاف لباس محافظت کرده و به‌ راحتی آن را تمیز می‌کند. با استفاده از این فناوری شستشوی با کیفیت در دمای پایین هم امکان‌ پذیر می‌ شود.
 • قابلیت Bubble Soak:  با استفاده از این قابلیت، حتی در آب سرد، لباس به طور کامل در حباب‌ های ایجاد شده توسط دستگاه خیس شده و لکه ‌های موجود بر روی لباس ‌ها از بین می‌روند. یکی دیگر از مزایای آن صرفه‌ جویی در مصرف انرژی است.
 • ویژگی تایمر متغیر؛ شستشو با تأخیر ماشین لباسشویی: یکی از رایج ‌ترین ویژگی ‌های ماشین لباسشویی داشتن تایمر متغیر است که به شما اجازه می ‌دهد مدت ‌زمان برنامه شستشو را کنترل کنید و همچنین زمان شستشوی با تأخیر را تنظیم کنید. اگر ساعات پیک مصرف برق را بدانید، به کمک این ویژگی می‌ توانید هزینه ‌های مصرف برق خود را هم کاهش دهید. با توجه به میزان لباس داخل ماشین، میزان و نوع آلودگی آنها، جنس و اندازه لباس ها می توان چرخه شست وشو را در زمان دلخواه خود تنظیم کنید.
 • اتصال وای ‌فای: اگر شما یکی از علاقه‌ مندان به حوزه تکنولوژی هستید، بدون شک این قابلیت می‌ تواند برای شما جذابیت خاصی داشته باشد. با استفاده از اتصال وای‌ فای می‌ توانید لباسشویی خود را به ‌راحتی کنترل و در ساعت‌ هایی که مصرف انرژی در حداقل است، آن را روشن کنید؛ و با استفاده از این امکان خواهید توانست به کمک سایر محصولات مجهز به اینترنت اشیاء مثل Nest لباسشویی خود را کنترل کنید . مثلا می ‌توانید در زمان‌ هایی که هزینه‌ ی مصرف برق کم‌ تر است دستگاه را روشن کنید. اکنون بسیاری از ماشین ‌های لباسشویی پیشرفته قابلیت اتصال Wi-Fi را دارند. با این کار می ‌توانید روند شستشوی خود را کنترل کرده و پس از اتمام آن اعلان دریافت کنید، برنامه‌ های اضافی شستشو را بار گیری کرده و ماشین لباسشویی خود را از راه دور از طریق برنامه سازنده مدیریت کنید. کنترل‌ هوشمند می ‌تواند برای شروع شستشو قبل از اینکه به خانه برسید یا برای تنظیم برنامه شستشو قبل از ترک خانه مفید باشد. ماشین لباسشویی‌های سامسونگ از برجسته ‌ترین نمونه ‌های ماشین های لباسشویی هوشمند هستند.
اتصال وای ‌فای ، آپشن های مؤثر در خرید لباسشویی
 • سیستم Smart Check:  با استفاده از این قابلیت، سیستم عیب ‌یابی دستگاه اتوماتیک، مشکلات به وجود آمده را شناسایی کرده و از طریق اپلیکیشن گوشی هوشمند، راهکار های ساده ‌ای را برای رفع آن پیشنهاد می ‌کند. این سیستم باعث صرفه‌ جویی در وقت و هزینه‌ های شما خواهد شد.
 • فناوری Diamond Drum:  با استفاده از این فناوری در دیگ شستشو، کیفیت شستشو افزایش ‌یافته و لباس ‌ها به ‌صورت صاف و بدون چروک تحویل داده می ‌شوند. در ماشین لباسشویی ‌های معمولی آسیب‌ دیدن پارچه‌ ها، سوراخ شدن یا بیرون آمدن تار و پود لباس ‌ها بسیار شایع است. اما با این فناوری سوراخ‌ های دیگ شستشو تا 43% کوچک‌ تر و عمیق ‌تر شده و جلوی سوراخ شدن یا هر نوع آسیب دیگری را در لباس ‌های شما می‌ گیرد.
 • ریش ریش شدن: این ویژگی به صورت خودکار بهترین شرایط را با توجه به جنس لباس ها انتخاب می کند. این خاصیت وزن خشک شویی را شناسایی می کند و مشخص می کند که چه مقدار آب، ماده شوینده و زمان برای تمیز کردن نیاز است. پس نیازی نیست که تنظیمات را دستکاری کنید.
 • فناوری Direct Driv؛ تست سطح لرزش و صدا:  در موتورهای دایرکت درایو تسمه و پولی از ساختار موتور حذف شده‌ و موتور به صورت مستقیم به دیگ شستشو وصل شده است. این موضوع ضمن پایین آوردن مصرف انرژی، اصطکاک را در میان قطعات داخلی موتور به حداقل رسانده است. همچنین با بهره بردن از این تکنولوژی، صدا و لرزش ماشین لباسشویی بسیار پایین آمده است. ساکت ترین ماشین ها اغلب با فناوری موتور مستقیم تجهیز شده اند، که به معنای کاهش لرزش قسمت های غیر ضروری ماشین است. حجم صدای ماشین لباسشویی را با دسی بل db اندازه گیری می کنند. هر چه عدد دسی بل بالاتر برود به این معنی است که حجم صدای ماشین بلند تر و بیشتر است. هر چیزی که حجم صدای کمتر از ۵۰ دسی بل دارد بی صدا به شمار می رود. برای مدل های کم صدا تر ماشین لباسشویی می توانید مدل هایی با فناوری بالا تر را انتخاب کنید(موتورهای اینورتر، بدون برس و سیستم ضد لرزش). سعی کنید لباسشویی را در فضایی دور از نشیمن قرار دهید. مثلا در بالکن خانه یا حیاط خلوت، تا سر و صدای آن شما را آزار ندهد.
 • نمایشگر دیجیتال: ماشین لباسشویی های جدید مجهز به نمایشگر دیجیتال و تنظیمات متعدد هستند و در آنها به دلیل تعدد تنظیمات امکان اشتباه وجود ندارد؛ زیرا دستگاه انتخاب های ممکن را محدود می کند. چرا که دستگاه به طور هوشمند انتخاب‌ های ممکن را محدود می‌ کند. یعنی مثلا اگر شستشوی لطیف را انتخاب کنید، برای خشک کردن آن نمی‌ توانید گزینه‌ ی گرمای شدید را انتخاب کنید. یک گزینه مفید که نشان می‌دهد چه مدت زمانی برای برنامه شستشو شما باقی ‌مانده است. همچنین در هنگام خرابی لباسشویی با روشن شدن چراغ ‌های اخطار و اعلام کد خطا، می‌ توان ایراد دستگاه را پیدا کرده و آن را تعمیر کرد.
نمایشگر دیجیتال
 • قفل کودک: یک ویژگی ایمنی ضروری برای خانه ‌های دارای کودکان خردسال، قفل کودک است. اکثر مدل ‌ها دارای یک قفل هستند که جلوی کار کردن کنترل‌ های دستگاه را می ‌گیرد. قابلیت دیگری که در برخی لباسشویی‌ ها وجود دارد، قفل ایمنی درب است که از باز شدن درب در حین شستشو جلوگیری می ‌کند. قفل کودک به کودکان کنجکاو اجازه نمی ‌دهد تنظیمات صفحه را دست بزنند. آنها دیگر نمی ‌توانند به طور اتفاقی برنامه شستشو را دچار وقفه کنند.
 • قابلیت بخار: این ویژگی موجب می‌ شود که دستگاه، لباس ‌های شما را در معرض بخار قرار دهد. این کار باعث از بین ‌رفتن لکه ‌ها و بوی نامطبوع از روی لباس‌ هایتان خواهد شد. البته این ویژگی تنها مختص به دستگاه‌ های پیشرفته و گران ‌قیمت است و باید با بررسی نیاز و توان خود ببینید آیا این ویژگی برای شما ارزش خرید دارد یا خیر؟!
 • اتوماتیک دیسپنسر در ماشین لباسشویی: این ویژگی در برخی از ماشین ها به منظور اضافه کردن مایع شست وشو، نرم کننده و سفید کننده در زمان مناسب به صورت خودکار طراحی شده است.
 • سنجش خودکار سطح آب: دستگاه هایی که به این سیستم مجهز هستند می ‌توانند به شما در صرفه‌ جویی در مصرف آب، انرژی و زمان کمک کند زیرا دستگاه به طور خودکار سطح آب را با توجه به اندازه بار و یا نوع پارچه تنظیم می ‌کند.
 • ظرافت یا برنامه‌ های شستشوی دستی: بعضی از لباسشویی های جدید چرخه شستشوی بسیار ملایمی برای لباس‌ های حساس دارند، از جمله پشم، ابریشم و ترمه.
 • ضد چروک: اگر می ‌خواهید اتوکشی آسان ‌تری داشته باشید، قابلیت ضد چروک بودن که برای پارچه‌ های مستعد چین و چروک طراحی شده است، می ‌تواند اتو کردن شما را راحت کند.
ضد چروک
 • آب ‌گرم‌ کن داخلی: ویژگی تنظیم دمای آب شستشو یکی دیگر از ویژگی‌ های کاربردی است. با استفاده از این امکان می‌ توانید برنامه شستشو را برای پارچه ‌های مختلف که نیاز به شستشوی ظریف با آب سرد یا شستشوی قوی با آب گرم دارند، تنظیم کنید. معمولا استفاده از آب سرد برای بسیاری از شستشو ها به ‌خوبی آب گرم عمل می‌ کند و با این کار می ‌توانید در هزینه ‌ها صرفه‌ جویی کنید. بیشتر مدل ‌های ماشین لباسشویی درب جلو، دارای یک گرم‌ کننده هستند که امکان شستشوی گرم را برای شما فراهم می‌ کنند که تنها کافی ‌است آنها را به شیر آب سرد وصل کنید. مدل ‌های ماشین لباس شویی درب از بالا، معمولا گرم‌ کننده داخلی ندارند، بنابراین باید به هر دو شیر آب گرم و سرد متصل شوند.
 • برنامه مورد علاقه: بعضی از ماشین ‌ها دارای یک ویژگی هستند که به شما امکان می ‌دهد گزینه شستشوی دلخواه(برنامه دلخواه یا حافظه) را برای استفاده در آینده با لمس یک دکمه برنامه ‌ریزی کنید.
 • فیلتر پرز گیر: اکنون بسیاری از ماشین لباسشویی های ایرانی یا خارجی دارای فیلتر پرز گیر هستند، در حالی که دیگر مدل ‌ها از فیلتر ‌های مشبک سنتی در درام شستشو استفاده می‌ کنند که باید به صورت دستی تمیز کنید. فیلتر های پرز گیر در ماشین لباسشویی برای جلوگیری از رسوب مجدد ذرات روی لباس شما طراحی شده‌ اند، اما در نظر داشته باشید که برای گرفتن ذرات ریز قبل از تخلیه شدن آنها ساخته نشده‌ اند.
فیلتر پرز گیر

نکات مختصر و مفید در مورد خرید ماشین لباسشویی که به آن لازم است توجه کنیم

 • هنگام خرید ماشین لباسشویی با توجه به تعداد خانوار ظرفیت مناسب را انتخاب کنید.
 • برچسب انرژی یکی از مهم ترین فاکتور هاییست که هنگام خرید ماشین لباسشویی باید در نظر گرفت. از آن‌ جایی که این دستگاه پر کاربرد بوده و زیاد از آن استفاده می ‌شود بهترست مدلی را بخرید که رتبه ‌بندی‌های A+، A++ و A+++ را داشته باشد تا نگرانی از بابت مصرف برق نداشته باشید. مدل ‌هایی که نشان ستاره انرژی دارند از مصرف بهینه ‌ای برخوردار هستند.
 • اگر محل نصب لباسشویی ‌تان جایی است که به شیر آب گرم نزدیک است پیشنهاد می‌ کنیم که مدل ‌هایی که دارای دو ورودی آب هستند را خریداری کنید. با این کار اگر نیاز باشد شست و شوی لباس ‌ها با آب گرم انجام شود مقداری از آب گرم از طریق شیر تامین می ‌شود و در نتیجه نیازی نیست المنت(هیتر) دستگاه گرما را تامین کند و انرژی کمتری مصرف می ‌شود.
 • اینکه درام لباسشویی از چه متریالی ساخته شده است به شدت روی قیمت و کیفیت محصول اثر گذار است. لباسشویی‌های ارزان قیمت اغلب از جنس پلاستیک محکم یا سرامیک ساخته ‌شده ‌اند، درحالی ‌که جنس مدل‌ های گران ‌تر از استیل ضد زنگ است.
 • سعی کنید دستگاهی انتخاب کنید که سرعت خشک کن زیادی داشته باشد. لباسشویی‌ های ایرانی معمولا خشک کن بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دور در دقیقه دارند. ماشین لباسشویی ‌های خارجی هم بین ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ متغیرند. البته سرعت خشک کن قابل تنظیم است.
 • مدل مورد نظر را با توجه به ویژگی ‌های هر نوع لباسشویی و انتظارات و بودجه خودتان انتخاب کنید.
 • قابلیت ‌ها و تکنولوژی به کار رفته در لباسشویی را در نظر بگیرید.
 • به انواع برنامه های شستشو در لباسشویی دقت نمایید.
 • در هنگام خرید ماشین لباسشویی به خدمات پس از فروش و گارانتی محصول نیز توجه کنید. بهتر است برندی انتخاب کنید که پوشش گارانتی خوبی در ایران داشته باشد.

نکات مختصر و مفید در مورد خرید ماشین لباسشویی که به آن لازم است توجه کنیم

سوالات متداول

- آیا می ‌توان ظرفیت‌ های کمتر لباسشویی را برای یک خانواده پر جمعیت استفاده کرد؟

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و هفته‌ ای یک یا دو بار لباس ‌ها را می ‌شوید، به سراغ ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا بروید. اگر هم هر روز یا یک روز در میان لباسشویی را روشن می‌ کنید، ماشین لباسشویی با ظرفیت متوسط را انتخاب کنید. با این حال، حتی اگر هم مجبور شدید لباسشویی با ظرفیت کمتر را خریداری کنید، زیاد نگران نباشید مشکل بزرگی نیست. فقط کافیست لباس‌ ها را در چند دوره شستشو تقسیم کنید. در این صورت، این مسئله را در نظر بگیرید که زمان شست و شوی لباس ‌ها بیشتر می ‌شود.

- برای یک خانواده 4 نفره چه ظرفیتی از ماشین لباسشویی کافیست؟

اگر یک خانواده ۴ نفره هستید می ‌توانید روی یک ماشین لباسشویی ۸ کیلوگرمی حساب کنید. با این ظرفیت شما می ‌توانید ۴ پیراهن، ۳ شلوار، ۳ حوله کوچک، ۳ رو بالشی و ۱ ملحفه را در هر بار شست و شو به طور همزمان بشویید.

- مزایا و معایب ماشین لباسشویی درب از جلو چیست؟

از مزایای این مدل می ‌توان به میزان ظرفیت نسبتاً زیاد، مصرف کمتر آب و انرژی، ظاهر مدرن ‌تر، ایجاد صدای کمتر، مصرف کمتر مواد شوینده و برنامه‌ های متنوع شست و شو اشاره کرد. از معایب این مدل هم می‌ توان لرزش و گران بودن را نام برد.

- چه سرعت خشک کنی برای ماشین لباسشویی مناسب است؟

سعی کنید دستگاهی انتخاب کنید که سرعت خشک کن زیادی داشته باشد. لباسشویی‌ های ایرانی معمولا خشک کن بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دور در دقیقه دارند. ماشین لباسشویی‌ های خارجی هم بین ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ متغیرند. البته سرعت خشک کن قابل تنظیم است.

- لباسشویی درب از بالا بهتر است یا درب از جلو؟

در انتخاب ماشین لباسشویی باید بدانید انواع درب از جلو کارآمد تر هستند زیرا آب کمتری مصرف می کنند.

- قیمت ماشین لباسشویی چند است؟

قیمت ماشین لباسشویی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 قیمت ماشین لباسشویی چند است؟ راهنمای جامع خرید لباسشویی

سخن پایانی

با توجه به توضیحاتی که در راهنمای خرید ماشین لباسشویی داده شد، حال شما می ‌توانید با دید گسترده‌ تری لباسشویی مورد نظر خود را تهیه کنید. با افزایش قیمت لوازم الکترونیکی و ماشین ‌های لباسشویی در ایران، ما با ارائه راهنمای خرید لباسشویی تلاش کردیم تا ضمن معرفی امکانات و ویژگی لباسشویی ‌های موجود، به شما کمک کنیم تا نیاز های خود را شناخته و در راستای بر طرف‌ کردن آن اقدام کنید. بدون شک با دانستن نیاز های خود و شناخت قابلیت‌ های ماشین ‌های لباسشویی بهتر می ‌توانید در این زمینه تصمیم بگیرید.
نکات مفید و تکمیلی جهت راهنمای خرید ماشین لباسشویی:
 • پیش از خرید ابعاد ماشین لباسشویی و تناسب آن با فضایی که برایش در نظر گرفته اید را به دقت اندازه گیری کنید. فراموش نکنید که از طرفین پنج سانت و از قسمت پشت ماشین لباسشویی حدود۱۰ سانتی متر یا بیشتر فضای خالی جهت اتصالات شیر آب و لوله در نظر بگیرید. اگر ماشین لباسشویی درب از جلو انتخاب می کنید فضای لازم برای باز کردن درب آن را در نظر بگیرید. درصورتی که فضای کوچکی دارید می توانید ماشین هایی در ابعاد کوچک تر را خریداری کنید. همچنین کلید ها را چند بار امتحان کنید تا استاندارد و سالم باشند. لرزش و سروصدای دستگاه را بررسی کنید تا صدای هلیکوپتر ندهند!
 • تنظیمات دقیق ماشین لباسشویی را متوجه شوید تا بتوانید از تمامی امکانات آن استفاده نمایید.
 • ماشین لباسشویی های مجهز به تکنولوژی موتور دایرکت درایو میزان لرزش و ارتعاشات ماشین را تا سطح قابل توجهی کاهش می دهند.
 • با توجه به شیر آب گرم و سرد منزل تان، ورودی آب گرم و سرد ماشین لباسشویی را بررسی کنید.
 • حتماً بودجه خود را در نظر بگیرید و سپس برای خرید اقدام کنید.
 • اگر از آن دسته از مصرف کنندگانی هستید که معمولا در ساعاتی غیر از پیک مصرف و در آخر شب ماشین لباسشویی را روشن می کنید حتماً به دنبال خرید یک ماشین بی صدا و کم لرزش باشید تا مزاحمتی برای همسایگان ایجاد نشود. در غیر این صورت فکر کار با ماشین در آخر شب را از سر خود بیرون کنید.
 • از برند هایی که قصد خرید آن را دارید یک لیست تهیه کنید ( برند سامسونگ ، ال جی، اسنوا و …)؛ ویژگی ها، هزینه، زیبایی ظاهری و شرایط گارانتی هر یک را با یکدیگر مقایسه کنید و درنهایت مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. از برند های موجود می توان به بوش، ال جی، سامسونگ، جنرال الکتریک و … اشاره کرد.
 • اولویت اول شما باید کیفیت و راندمان بالای دستگاه باشد، نه زیبایی و طراحی.
 • سرعت چرخش دیگ و خشک کن و همچنین برنامه‌ های شستشوی ماشین لباسشویی بسیار مهم است.
 • حتماً از فروشنده، گارانتی یا ضمانت‌ نامه معتبر این کالا ها را دریافت کنید.
 • برای راه ‌اندازی دستگاه، حتما از افراد خبره و متخصص این حوزه کمک بگیرید.
 • به گزینه ها و ویژگی هایی که ممکن است برای شما مفید باشد توجه کنید. برای مثال شرکت سامسونگ مدعی است که ویژگی سیلور واش از ذرات نقره ای استفاده می کند که موجب از بین رفتن %۹۹ باکتری های موجود در پارچه و لباس می شود.
 • با استفاده از موتور های جستجو گر از قبیل گوگل برند و مدل مورد نظر خود را سرچ کنید. تمامی نظرات موجود در مورد کالا، مزایا و معایب آن را مطالعه کنید. برای خرید هر کالایی مشاهده نظرات مصرف کنندگان می تواند راهی مناسب برای انتخاب بهتر باشد.
 • حتما پیش از خرید اطمینان حاصل کنید که آیا قطعات یدکی ماشین لباسشویی شما در محل زندگی تان (شهر و کشور) موجود هست یا خیر. این موضوع زمانی نا امید کننده می شود که مجبور باشید برای تعویض یا تعمیر یک قطعه هفته ها صبر کنید و ماشین لباسشویی شما نیز بلااستفاده بماند.
 • قیمت را نسبت به عملکرد بررسی کنید. فرقی ندارد ماشین لباسشویی ایرانی یا خارجی، توجه داشته باشید که در ازای دریافت چه نوع امکاناتی پول پرداخت می کنید. اهمیت و زیبایی ظاهر را در آخر لیست خود قرار دهید. همچنین در نظر داشته باشید که امروزه در این بازار متنوع پیدا کردن ماشین زیبا در رنگ های مختلف از ماشین لباسشویی مشکی گرفته تا سفید و استیل کار سختی نیست پس برای انتخاب ماشین لباسشویی بیشتر تمرکز خود را بر کیفیت بگذارید. 

همچنین در هنگام تصمیم گیری علاوه بر مطالعه این راهنمای خرید ماشین لباسشویی ، نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • لباس ها را به تمیز ترین شکل شستشو نماید.
 • مواد شوینده را به طور کامل پاک کند.
 • کم ‌ترین مصرف آب و انرژی را داشته ‌باشد.
 • نسبت به لباس‌ های حساس رفتاری ملایم داشته ‌باشد.
 • سریع ‌ترین شستشو را انجام دهد.
برای مطالعه قسمت اول این مطلب بر روی "راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی (قسمت1)"  کلیک کنید، و در انتها از اینکه با ما همراه بودید تا نکاتی را در مورد خرید ماشین لباسشویی با شما به اشتراک بگذاریم سپاسگذاریم.
راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی قسمت 2، نکات مفید و تکمیلی جهت راهنمای خرید ماشین لباسشویی
لینک کوتاه شده محتوی: https://alborz-plast.ir/node/3598

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
1 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.